اخبار

تخفیف ۵۰ درصدی اقامت بازنشستگان در هتل‌های ایرانگردی

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری گفت: بازنشستگان و خانواده هایشان می توانند از تخفیف ۵۰ درصدی اقامت در هتل های ایرانگردی و جهانگردی استفاده کنند.
جمشید تقی‌زاده با تاکید بر اینکه ارائه تسهیلات سفر برای بازنشستگان یکی از برنامه‌های این صندوق است، اعلام کرد: هر سال به ۲۰۰ هزار نفر از بازنشستگان تسهیلات سفرهای سیاحتی و زیارتی پرداخت می‌شود.
مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری افزود: بازنشستگان و خانواده‌های آنان می‌توانند از تخفیف ۵۰ درصدی اسکان در هتل‌های ایرانگردی و جهانگردی برخوردار شوند.
تقی‌زاده با بیان اینکه پرداخت وام ضروری ۵ میلیون تومانی به بازنشستگان از مهر امسال آغاز می‌شود، تصریح کرد: این تسهیلات برای ۴۰۰ هزار بازنشسته با کارمزد ۴ درصد در اقساط ۳۶ ماهه پرداخت می‌شود.
وی گفت: صندوق بازنشستگی کشوری اقدامات ویژه‌ای از جمله تشکیل دبیرخانه صندوق بازنشستگی کشورهای آسیایی را در دستور کار خود قرار داده است.
تقی زاده افزود: صندوق بازنشستگی دومین بنگاه اقتصادی کشور است که یک میلیون و ۴۰۰ هزار بازنشسته را زیر پوشش دارد.

اجلاس منطقه ای سالمندی در ایران برگزار می شود

 

معاون وزیر و رئیس سازمان بهزیستی کشور در یازدهمین نشست دولت های عضو کنوانسیون رعایت حقوق معلولان، از برگزاری اجلاس منطقه ای سالمندی در تهران خبر داد و گفت: این اجلاس در هفته اول آبان و با حضور ۳۰۰ میهمان خارجی برگزار می شود.
«انوشیروان محسنی بندپی» معاون وزیر و رئیس سازمان بهزیستی کشور در یازدهمین نشست دولت های عضو کنوانسیون رعایت حقوق معلولان که در سازمان ملل متحد برگزار شد، از افزایش امید به زندگی در ایران خبر داد و گفت: برای خانم ها این سن به ۷۸ سال و برای آقایان به ۷۴ سال رسیده است. در شرایط کنونی ۳ ملیون و ۷۰۰ هزار نفر زن و ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر مرد سالمند هستند که ۹٫۳ درصد جمعیت کشور را تشکیل میدهند.
معاون وزیر و رئیس سازمان بهزیستی کشور رصد و پیمایش شاخص های سالمندی برای برنامه ریزی اقدامات لازم در آینده  را ضروری عنوان کرد و افرود: در این اجلاس منطقه ای، مسایل مربوط به سلامت، رفاه و استفاده از تجارب سالمندی در کشورهای دیگر مطرح خواهد شد.
محسنی بندپی، در پاسخ به این سوال که حضور در مجامع بین المللی تا چه میزان در شناسایی ظرفیت های ایران موثر است، گفت: این نشست ها فرصتی است تا اقدامات بسیار خوبی که در کشور چه توسط دولت، چه توسط مجلس و چه توسط سازمان های مردم نهاد صورت می گیرد، باز گو و تجارب ما و کشورهای دیگر مبادله شود.
وی با ابراز تاسف از این که در فضای تبلیغاتی خارجی به گونه ای تصویر می شود که ایران نسبت به حقوق شهروندی تعهد ندارد، ادامه داد: همکاری های داخلی شرایطی را فراهم کرده است تا برای افرادی که محدودیت های جسمی دارند، فرصت های برابری را در توانمند سازی، اشتغال و برگشت به جامعه و همچنین استاندارد سازی محیط های تردد آنها فراهم کنیم.
معاون وزیر و رئیس سازمان بهزیستی کشور با اشاره به اقدامات جمهوری اسلامی به جامعه نیازمند و معلول کشور اظهار کرد: پیشگیری، راه اندازی خط اورژانس اجتماعی، همسر آزاری و کودک آزاری، اشتغال، ایجاد ظرفیت برای بیش از ۷۰ هزار سازمان های مردم نهاد، استاندارد سازی خدمات و همچنین تجارب و همکاری هایی که با سازمان های بین المللی داریم، از آن جمله اقدامات است.
وی عمده همکاری های سازمان بهزیستی را با کشورهای اروپایی اعلام کرد و گفت: با سه موسسه علمی که دو موسسه از آلمان و یک موسسه از سوئد درباره موضوعات علمی و آموزشی و استفاده از تجارب آنها چه در بخش دولتی و چه در بخش خصوصی همکاری داریم.از سال ۲۰۰۸ با تصویب مجلس شورای اسلامی به کنوانسیون رعایت حقوق معلولان پیوستیم و قانونی هم داشتیم که حقوق افراد دارای معلولیت باید رعایت شود که در سال ۱۳۸۳ تصویب شد.
محسنی بندپی،  از تأمین حق بیمه سهم کارفرما توسط سازمان بهزیستی کشور خبر داد و خاطرنشان کرد: وام هایی که برای اشتغال افراد ناتوان و معلول اختصاص داده می شود هم کمترین میزان سود را خواهد داشت و در مصوبه جدید مجلس شورای اسلامی نیز دستگاه های دولتی موظف شدند که سه درصد از مجوزهای استخدامی را به این افراد اختصاص دهند.
رئیس سازمان بهزیستی کشور، در پایان پیشگیری از بروز و شیوع معلولیت ها را از دیگر اقدامات مهم کشور ایران در این حوزه برشمرد و یادآور شد: پوشش غربالگری ها برای جلوگیری از نابینا شدن افراد زیر ۲۰ سال و جلوگیری از ناشنوا شدن که از بدو تولد است، به بیش از ۹۰ درصد رسیده است.

 

دیدار امام جمعه کرمان با سالمندان به مناسبت فرارسیدن نوروز

 

نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه کرمان صبح امروز و به مناسبت فرارسیدن نوروز در سرای سالمندان کرمان حاضر و با پدران و مادران سالمند در سرای سالمندان کرمان دیدار و از آنها دلجویی کرد.
حجت‌الاسلام والمسلمین علیدادی‌سلیمانی در حاشیه این دیدار در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم با تبریک سال جدید اظهار داشت: مباحث بشر دوستانه و انسان دوستانه یکی از مباحثی است که در فقه، اخلاق اسلامی و آیات و روایات ما بر آن تاکید فروانی شده و مورد عنایت است.
وی با بیان اینکه یکی از مظاهر انسان‌دوستی زمانی جلوه می‌کند که انسان‌هایی در شرایطی قرار می‌گیرند که نیاز به کمک و مساعدت هم‌نوعان خود دارند افزود: یکی از این مصادیق کمک‌های انسان‌دوستانه خانه سالمندان است.
نماینده ولی‌فقیه در استان کرمان با اشاره به اینکه کسانی که در این مسیر بخشی از امکانات، ثروت و انرژی خود را قرار می‌دهند تا به این قشر کمک کنند در پیشگاه خداوند دارای قرب و منزلت بالایی هستند تصریح کرد: امیدوارم که جامعه انسانی ما به این مسئله توجه ویژه داشته باشند و به کسانی که در این صحنه فعالند کمک بیشتری کنند.
وی با بیان اینکه آنچه که امروز دیدیم تنها بخشی از عنایات و توجهات بشردوستانه و انسان دوستانه‌ای است که خدواند از ما خواسته گفت: امیدوارم به همه کسانی که در این زمینه کار و خدمت  فعالیت می‌کنند خداوند به آنها توفیق عنایت کرده و هم در این دنیا و هم در جهان آخرت از خیرات و برکات این کار خداپسندانه بهرمند شوند.
 

 

موج اول پیمایش سالمندی در کشور در سال ۹۷ به اتمام می‌رسد

رئیس دبیرخانه شورای عالی سالمندان از آغاز موج اول  در کشور خبر داد و گفت: بر اساس این پیمایش، وضعیت استان‌ها به تفکیک، شرایط اقتصادی، اجتماعی و سلامت سالمندان رصد و استخراج می‌شود.
محسن سلمان‌نژاد، از آغاز پیمایش سالمندی در کشور خبر داد و گفت:‌ مطالعات اولیه این همایش به صورت پایلوت تا دو ماه آینده به اتمام می‌رسد.
وی ادامه داد:‌ حدود یکسال است که با مشاوران خارجی از طریق صندوق جمعیت سازمان ملل و سازمان آمار ، جلساتی را برگزار کرده‌ و این پیمایش را به صورت آزمایشی آغاز کرده‌ایم.
سلمان‌نژاد گفت:‌تا پایان مردادماه پایلوت این طرح به اتمام می‌رسد و مطالعه اصلی برای دریافت اطلاعات دقیق از سالمندی آغاز می‌شود.
رئیس دبیرخانه شورای عالی سالمندان گفت: موج اول این رصد در سال اول یعنی در سال ۹۷ به اتمام می‌رسد و بر اساس آن وضعیت استان‌ها شرایط اقتصادی، اجتماعی و سلامت سالمندان رصد و استخراج می‌شود.
وی تصریح کرد: در موج‌های بعدی، پیمایش کامل‌تر خواهد شد به صورت جزئی به شهرها ورود می‌کنیم البته باید منابع آن تخصیص داده شود که پیشنهاد داده‌ایم در نظام‌نامه مرکز آمار این پیمایش گنجانده شود تا هم منابع آن دیده شود و هم اینکه هر سال انجام گیرد.
سلمان‌نژاد در مورد احتمال تغییر داده‌های آماری از وضعیت سالمندان گفت: ما تا کنون داده‌ای نداشته‌ایم و در بحث مطالعه سالمندی جوان هستیم و هنوز اطلاعاتی نداریم اما این مدل مطالعاتی، بین‌المللی است و بر اساس تجربه سایر کشورها که اکنون به موج ۸ و ۹ مطالعات خود رسیده‌اند این پیمایش را انجام می‌دهیم.
وی گفت:‌ بر اساس این پیمایش دقیق، وضعیت استان‌ها از نظر جامعه سالمندی به تفکیک استخراج می‌شود و سیاست‌گذاران و مسئولان می‌توانند بر اساس این اطلاعات، سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی کنند البته نباید فراموش کرد که اجرای این طرح پیمایشی زمان‌بر خواهد بود.

سالمندی در استان کرمان به سرعت در حال افزایش است

 

کرمان - ایرنا - مدیرکل بهزیستی استان کرمان گفت: رشد سالمندی استان کرمان در آخرین سرشماری از 6.7 درصد به هشت درصد رسیده و سالانه به سرعت در حال افزایش است.
سالمندی در استان کرمان به سرعت در حال افزایش است
به گزارش ایرنا عباس صادق زاده روز چهارشنبه در نشست خبری به مناسبت روز جهانی سالمند در محل اداره کل بهزیستی استان کرمان افزود: آمار سالمندی کشور در سرشماری سال 95 به 10 درصد و استان کرمان به هشت درصد افزایش پیدا کرده است که توجه و همکاری ویژه تمامی مسئولان و مردم را نسبت به حل این مساله اجتماعی می طلبد.
وی با بیان اینکه جمعیت سالمندی کشور در سرشماری سال 90 هشت درصد و استان کرمان 6.7 درصد بود تصریح کرد: هم اکنون جمعیت استان کرمان سه میلیون و 164 هزار و 718 نفر است که 253 هزار و 53 نفر آن ها سالمند هستند.
مدیرکل بهزیستی استان کرمان گفت: رشد موالید در سطح استان کرمان 1.2 درصد بوده و اکنون رشد آن به 1.4 درصد رسیده است و نسبت به رشد موالید رشد سالمندی بیشتر بوده است.
وی افزود: ارتقای سلامت سالمندی با توجه به مشکلاتی ازجمله هزینه های درمانی و ضریب امنیت باید افزایش یابد زیرا با افزایش سلامت سالمندان شاهد تکریم سالمندان نیز خواهیم بود و بهزیستی اقداماتی در این زمینه انجام داده است.
صادق زاده بیان کرد: با پیگیری اداره کل بهزیستی کرمان در شورای سالمندی استان به ریاست استاندار مصوب شد که در مطب پزشکان، پارک ها و اتوبوس های خط واحد مکان و صندلی ویژه سالمندان در نظر گرفته شود.
وی به اختصاص 30میلیاردریال به دستگاه های اجرایی با همکاری سازمان برنامه و بودجه استان به منظور مناسب سازی ادارات برای سالمندان و تکریم از آنها اشاره کرد و گفت: اداره کل بهزیستی استان کرمان مراکز ساماندهی سالمندان را از شبانه روزی به مراکز روزانه تبدیل کرد و این کار را از سه سال پیش آغاز کرده و هر ساله در حال توسعه آن هستیم.
مدیرکل بهزیستی استان کرمان با بیان اینکه هم اکنون پنج مرکز ساماندهی شبانه روزی سالمندان در سطح استان فعال است افزود: این مراکز تعداد زیادی سالمند نگهداری می کنند و سه مرکز به صورت روزانه فعالیت دارند.
وی عنوان کرد: مراکز روزانه سالمندی به مسائل مورد نیاز سالمندان از جمله آموزش، تغذیه، توان بخشی مانند فیزیوتراپی، کار درمانی و بیان خاطرات می پردازند.
صادق زاده تاکید کرد: سالمندی یک ظرفیت خوب و مفید برای جامعه است و باید از تجربه و ظرفیت های سالمندان در جامعه استفاده شود.
وی با بیان اینکه مسائل و معضلات اجتماعی جامعه نیازمند یک برنامه ریزی دقیق و مشارکت همگانی از سوی تمامی اعضای جامعه است گفت: اگر مسائل اجتماعی تنها بر دوش دولت باشد قطعا این مسائل زمان بر و به این صورت مدیریت نمی شوند.
مدیرکل بهزیستی استان کرمان با اشاره به اینکه به زودی از سند چشم انداز مسائل اجتماعی رونمایی می شود افزود: در این سند می توان با آینده نگری، از اوضاع اجتماعی استان کرمان آگاهی داشت.
وی اضافه کرد: برنامه ششم توسعه نسبت به برنامه های پیش از آن به مسائل اجتماعی توجه بیشتری شده است و پس از برنامه سوم توسعه برنامه ای با رویکردهای اجتماعی وجود نداشت.
صادق زاده گفت: برنامه ششم توسعه سازمان بهزیستی، وزارت کشور و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی را به صورت مستقیم مکلف به رفع مسائل اجتماعی کرده است.
وی با بیان اینکه 23 مهرماه روز نابینا نامگذاری شده است گفت: چهار هزار و 493 نابینا در استان کرمان زیر پوشش اداره کل بهزیستی استان کرمان هستند.
مدیرکل بهزیستی استان کرمان افزود: 5.5 درصد از ناشنوایان کشور نیازمند حمایت و 1.5 درصد کاملا ناشنوا هستند.
وی اظهار کرد: 120 هزار نفر ناشنوا در کشور وجود دارد که از این تعداد پنج هزار و 239 نفر ناشنوا در استان کرمان مورد حمایت سازمان بهزیستی هستند.
صادق زاده گفت: این افراد به علت معلولیت از اشتغال و ازدواج محروم می شوند که سازمان بهزیستی در کرمان بخشی از این معضل آنها را رفع کرده است.
وی با بیان اینکه در استان کرمان 364 هزار و 968 نفر کودک زیر سن 6 سال وجود دارد افزود: از این تعداد 24 هزار و 625 نفر زیر چهار سال سن دارند و با کمک بهزیستی هفت درصد از این افراد آموزش دیده اند و 21 درصد از کودکان با کمک آموزش و پرورش آموزش می بینند.
هفته سالمند از 10 تا 16 مهر ماه برگزار می شود و در این هفته برنامه متعددی در استان کرمان برگزار می شود.
شعار جهانی امسال هفته تکریم از سالمند 'حرکت به سوی آینده، بهره گیری از استعدادها، همکاری ها و مشارکت های افراد سالمند با جامعه' است.

آخرین اخبار

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری گفت: بازنشستگان و خانواده هایشان می توانند از تخفیف ۵۰ درصدی اقامت در...
irangardi-baharestan-salamat-ir

نظرسنجی

آیا محتوی سایت برای شما کاربردی بوده است ؟

ورود اعضا