سالمندی در استان کرمان به سرعت در حال افزایش است

 

کرمان - ایرنا - مدیرکل بهزیستی استان کرمان گفت: رشد سالمندی استان کرمان در آخرین سرشماری از 6.7 درصد به هشت درصد رسیده و سالانه به سرعت در حال افزایش است.
سالمندی در استان کرمان به سرعت در حال افزایش است
به گزارش ایرنا عباس صادق زاده روز چهارشنبه در نشست خبری به مناسبت روز جهانی سالمند در محل اداره کل بهزیستی استان کرمان افزود: آمار سالمندی کشور در سرشماری سال 95 به 10 درصد و استان کرمان به هشت درصد افزایش پیدا کرده است که توجه و همکاری ویژه تمامی مسئولان و مردم را نسبت به حل این مساله اجتماعی می طلبد.
وی با بیان اینکه جمعیت سالمندی کشور در سرشماری سال 90 هشت درصد و استان کرمان 6.7 درصد بود تصریح کرد: هم اکنون جمعیت استان کرمان سه میلیون و 164 هزار و 718 نفر است که 253 هزار و 53 نفر آن ها سالمند هستند.
مدیرکل بهزیستی استان کرمان گفت: رشد موالید در سطح استان کرمان 1.2 درصد بوده و اکنون رشد آن به 1.4 درصد رسیده است و نسبت به رشد موالید رشد سالمندی بیشتر بوده است.
وی افزود: ارتقای سلامت سالمندی با توجه به مشکلاتی ازجمله هزینه های درمانی و ضریب امنیت باید افزایش یابد زیرا با افزایش سلامت سالمندان شاهد تکریم سالمندان نیز خواهیم بود و بهزیستی اقداماتی در این زمینه انجام داده است.
صادق زاده بیان کرد: با پیگیری اداره کل بهزیستی کرمان در شورای سالمندی استان به ریاست استاندار مصوب شد که در مطب پزشکان، پارک ها و اتوبوس های خط واحد مکان و صندلی ویژه سالمندان در نظر گرفته شود.
وی به اختصاص 30میلیاردریال به دستگاه های اجرایی با همکاری سازمان برنامه و بودجه استان به منظور مناسب سازی ادارات برای سالمندان و تکریم از آنها اشاره کرد و گفت: اداره کل بهزیستی استان کرمان مراکز ساماندهی سالمندان را از شبانه روزی به مراکز روزانه تبدیل کرد و این کار را از سه سال پیش آغاز کرده و هر ساله در حال توسعه آن هستیم.
مدیرکل بهزیستی استان کرمان با بیان اینکه هم اکنون پنج مرکز ساماندهی شبانه روزی سالمندان در سطح استان فعال است افزود: این مراکز تعداد زیادی سالمند نگهداری می کنند و سه مرکز به صورت روزانه فعالیت دارند.
وی عنوان کرد: مراکز روزانه سالمندی به مسائل مورد نیاز سالمندان از جمله آموزش، تغذیه، توان بخشی مانند فیزیوتراپی، کار درمانی و بیان خاطرات می پردازند.
صادق زاده تاکید کرد: سالمندی یک ظرفیت خوب و مفید برای جامعه است و باید از تجربه و ظرفیت های سالمندان در جامعه استفاده شود.
وی با بیان اینکه مسائل و معضلات اجتماعی جامعه نیازمند یک برنامه ریزی دقیق و مشارکت همگانی از سوی تمامی اعضای جامعه است گفت: اگر مسائل اجتماعی تنها بر دوش دولت باشد قطعا این مسائل زمان بر و به این صورت مدیریت نمی شوند.
مدیرکل بهزیستی استان کرمان با اشاره به اینکه به زودی از سند چشم انداز مسائل اجتماعی رونمایی می شود افزود: در این سند می توان با آینده نگری، از اوضاع اجتماعی استان کرمان آگاهی داشت.
وی اضافه کرد: برنامه ششم توسعه نسبت به برنامه های پیش از آن به مسائل اجتماعی توجه بیشتری شده است و پس از برنامه سوم توسعه برنامه ای با رویکردهای اجتماعی وجود نداشت.
صادق زاده گفت: برنامه ششم توسعه سازمان بهزیستی، وزارت کشور و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی را به صورت مستقیم مکلف به رفع مسائل اجتماعی کرده است.
وی با بیان اینکه 23 مهرماه روز نابینا نامگذاری شده است گفت: چهار هزار و 493 نابینا در استان کرمان زیر پوشش اداره کل بهزیستی استان کرمان هستند.
مدیرکل بهزیستی استان کرمان افزود: 5.5 درصد از ناشنوایان کشور نیازمند حمایت و 1.5 درصد کاملا ناشنوا هستند.
وی اظهار کرد: 120 هزار نفر ناشنوا در کشور وجود دارد که از این تعداد پنج هزار و 239 نفر ناشنوا در استان کرمان مورد حمایت سازمان بهزیستی هستند.
صادق زاده گفت: این افراد به علت معلولیت از اشتغال و ازدواج محروم می شوند که سازمان بهزیستی در کرمان بخشی از این معضل آنها را رفع کرده است.
وی با بیان اینکه در استان کرمان 364 هزار و 968 نفر کودک زیر سن 6 سال وجود دارد افزود: از این تعداد 24 هزار و 625 نفر زیر چهار سال سن دارند و با کمک بهزیستی هفت درصد از این افراد آموزش دیده اند و 21 درصد از کودکان با کمک آموزش و پرورش آموزش می بینند.
هفته سالمند از 10 تا 16 مهر ماه برگزار می شود و در این هفته برنامه متعددی در استان کرمان برگزار می شود.
شعار جهانی امسال هفته تکریم از سالمند 'حرکت به سوی آینده، بهره گیری از استعدادها، همکاری ها و مشارکت های افراد سالمند با جامعه' است.

آخرین اخبار

  «بنیاد فرزانگان»، سامانه‌ای که با هماهنگی سازمان‌های مردم‌نهاد فعال با هدف ارائه خدمات تخفیف‌دار...
2019-01-08-04-00-02

نظرسنجی

آیا محتوی سایت برای شما کاربردی بوده است ؟

ورود اعضا