نکاتی که سالمندان باید برای تقسیم اموال خود توجه کنند

 

دکتر خالقیان گفت: اگر افراد بازنشسته و سالمند تصمیم به تقسیم اموال بین فرزندان خود می گیرند باید نکات مهم و ضروری را در این رابطه رعایت کنند.


برنامه ” چشم و چراغ ” با محوریت سالمندان و بازنشستگان و در ارتباط تلفنی با دکتر جواد خالقیان وکیل پایه یک دادگستری از شبکه رادیویی گفت و گو به روی آنتن رفت.

وکیل پایه یک دادگستری در مصاحبه با رادیو گفت و گو در رابطه با تقسیم اموال بین فرزندان در زمان بازنشستگی و سالمندی بیان کرد: اگر افراد بازنشسته و سالمند تصمیم به تقسیم اموال بین فرزندان خود می گیرند باید نکات مهم و ضروری را در این رابطه رعایت کنند.

وی در توضیح این مطلب افزود: در ابتدا باید مشخص کنند که آیا این تقسیم طبق سهم الارث است و یا خیر. امام معصوم (ع) در حدیثی می فرمایند: ” در بین وارثان خود کینه ایجاد نکنید.” این حدیث اشاره دارد به اینکه سعی کنیم سهم فرزندان را طبق سهم الارث یا به طور مساوی پرداخت کنیم.

دکتر خالقیان یادآور شد: تاکید ما بر این است که اگر فردی تصمیم به تقسیم اموال خود گرفته باید حق سکونت مادام العمر را برای خود کنار بگذارد که تا زمانی که زنده است در آن مکان زندگی کند و فرزندان خانه را نفروشند.

وکیل پایه یک دادگستری در رابطه با بهترین روش انتقال اموال به وارثان اظهار داشت: بهتر است که انتقال اموال به صورت رسمی انجام شود و در دفاتر اسناد رسمی صورت بگیرد تا هیچ شک و شبهه ای برای وارثان باقی نماند و و اختلاف و مشکلی در آینده بین فرزندان ایجاد نشود.

دکتر خالقیان ادامه داد: البته این کار را با سند عادی هم می توانند انجام دهند و این روش هم معتبر است اما اگردر آینده تعدادی از وارثان اعتراضی داشته باشند بقیه وارثانی که این سند را قبول دارند باید به دادگاه بروند و پیگیری های لازم را از این طریق انجام دهند.

وکیل پایه یک دادگستری در پایان برنامه چشم و چراغ رادیو گفت و گو مطرح کرد: تقسیم ارث میان فرزندان از طریق وکالتی حتی وکالت بلاعزل را توصیه نمی کنیم چراکه با فوت موکلاین وکالت باطل می شود و اعتباری ندارد.

دکتر خالقیان در پایان مطلب تاکید کرد: اگر بازنشستگان و سالمندان تصمیم بر این کار گرفتند اموال خود را با سند رسمی به وارثان خود انتقال دهند.

چگونه سالمندان را دلبسته زندگی نگه داریم؟

 

سالمندی فرایندی طبیعی است که در طول زمان در کلیه موجودات رخ می­‌دهد. سیر این فرآیند همواره با واکنش و تغییرات گسترده در دستگاه‌های مختلف بدن همراه است که درنهایت نیز منجر به مرگ می­‌شود.


بنا بر آمارها، جمعیت سالمندان جهان تا ۴۰ سال آینده دو برابر خواهد شد. در ایران نیز پیش‌بینی می­‌شود جمعیت سالمندان تا سال ۱۴۰۰ به ۱۰ درصد افزایش پیدا کند. این روند رشد جمعیت سالمندان، نیازمند توجهات بیشتری از سوی همگان برای رفع صحیح نیازها و مشکلات آنان است.

سازگاری موفقیت‌آمیز با سالمندی، منوط به شناسایی و استفاده از روش‌­های مناسب زندگی و جانشین­‌های آن در جهت هدف دادن به زندگی است. «دل­بستگی» یک رابطه هیجانی خاص است که مستلزم تبادل لذت، مراقبت و آسایش بوده و موجب پیامد عاطفی عمیقی می­‌گردد که شخص با افراد خاص در زندگی برقرار کرده و از آن طریق، احساس نشاط و شعف می‌نماید و به هنگام استرس، از اینکه آن­ها را در کنار خود دارد، احساس آرامش می‌کند. دل­بستگی ارتباط و پیوند روانی پایدار بین انسان‌ها است.

این موضوع، در سالمندان نیز اهمیت خاص خود را داشته و سبک‌های متعددی برای آن برشمرده می‌شود که هر یک، ویژگی­‌های خاص خود را دارند و سبب می­‌شوند افراد به شیوه­‌های متفاوتی نسبت به زندگی و حوادث عکس‌العمل نشان دهند. این موضوع، مورد توجه محققینی از دانشگاه علوم پزشکی مازندران قرار گرفته تا در این خصوص پژوهشی را انجام دهند.

در پژوهش مروری فوق که به‌منظور بررسی سبک دلبستگی سالمندان و عوامل مرتبط با آن انجام شده، احمدی خطیر و همکارانش، مقالاتی را که از سال۲۰۰۰ تا پایان سال۲۰۱۶ میلادی در زمینه سبک دلبستگی سالمندان ۶۰ سال و بالاتر به زبان فارسی و انگلیسی منتشر شده بودند، مورد بررسی دقیق قرار داده‌اند.

براساس نتایج به‌ دست‌ آمده از این مطالعه، افزایش حمایت اجتماعی از طریق خانواده و اجتماع و در نتیجه ایجاد الگوی مناسب دل­بستگی، سبب افزایش خود مراقبتی، خودکارآمدی، بهبود تغذیه و فعالیت و نیز افزایش انگیزه برای تغییرات مثبت در سالمندان می­‌گردد.

این نتایج همچنین حاکی از آن هستند که بهبود ارتباطات، همراهی خانواده و سکونت در منازل، در الگوی صحیح دل­بستگی سالمندان مؤثر است و ارائه‌دهندگان خدمات سلامتی باید به این موارد توجه ویژه‌ای نمایند.

به گفته محققین فوق، دست‌اندرکاران امور سالمندان لازم است با شناسایی صحیح ویژگی­‌های فردی سالمندان و براساس آنها، آموزش­‌های مبتنی بر معنویت را به آنان ارائه داده و همچنین با تشکیل گروه­‌هایی از سالمندان که مشکلاتی مشابه دارند، به‌طور ویژه به رفع نیازهای آن‌ها توجه نمایند.

از دیگر نکات به‌ دست‌ آمده از این پژوهش باید به این مورد اشاره کرد که سبک دلبستگی ایمن سالمندان ساکن در منازل، بالاتر از سالمندان ساکن در آسایشگاه­ها است. همچنین، سبک دلبستگی اجتنابی و اضطرابی در بین سالمندان ساکن در آسایشگاه شیوع بیشتری داشته است.

محققین فوق همچنین تصریح کرده‌اند که ملاقات بستگان و دریافت حمایت عاطفی از سوی خانواده با سبک دل­بستگی ایمن ارتباط دارد. بنابراین، با توجه به افزایش طول عمر، شبکه­‌های حمایتی خانواده از منابع مهم پشتیبانی برای سالمندان محسوب می­‌شوند و رابطه مستقیمی با بالا بودن دلبستگی آن­ها دارند.

نتایج این پژوهش که در مجله «تعالی بالینی» وابسته به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی مازندران منتشر شده، می‌تواند سبب شناخت بهتر و پیش­بینی وضعیت نگرش و رضایتمندی سالمندان ­شود و با توجه به وضعیت آن­ها، راهنمای مناسبی در برنامه ­ریزی­‌های روان­شناختی وزندگی‌شان ارائه دهد.

منبع: احمدی خطیر، م. و همکاران. ۱۳۹۶٫ سبک دلبستگی سالمندان و عوامل مرتبط با آن. تعالی بالینی، ۶(۲): ۱۱-۱٫

آخرین اخبار

فرمانده انتظامی شهرستان کرمان به مناسبت هفته نیروی انتظامی به همراه جمعی از همکاران خود با سالمندان...
farmandeh-baharestan-salamat-ir

نظرسنجی

آیا محتوی سایت برای شما کاربردی بوده است ؟

ورود اعضا